wt.. wrz 19th, 2023

Ymaa

Mnóstwo porad w jednym miejscu

Upadłość konsumencka

2 min read

Większość z nas słyszała o pojęciu upadłości konsumenckiej. Jest to tak zwane oddłużenie osób, które nie potrafią poradzić sobie ze spłatą zobowiązań, za pomocą specjalnej procedury sądowej.

Co to jest upadłość konsumencka i komu przysługuje zdolność upadłościową?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że upadłość konsumencka jest postepowaniem sądowym skierowanym wyłącznie do osób prywatnych. Dotyczy to osób nie prowadzących działalności. Przedsiębiorcy niestety nie mogą skorzystać z upadłości konsumenckiej, za to mogą skorzystać ze zdolności upadłościowej. Aby móc starać się o upadłość konsumencką, składający wniosek musi być niewypłacalny od minimum 3 miesięcy. Główne cele postępowania upadłościowego to:
– zaspokojenie wierzycieli,
– umorzenie części lub całości długów.
Do tej pory wnioski mogli składać wszyscy, którzy z powodu utraty pracy lub choroby utracili możliwość utrzymania się i spłaty długów. Obecne regulacje spowodowały, iż osoby,, które poprzez umyślne działanie lub niewłaściwe korzystanie z kredytów i pożyczek zadłużyły się, również mogą złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Przede wszystkim upadłość konsumencką może ogłosić jedynie osoba prywatna, nie prowadząca działalności gospodarczej ani nie pozostającej w spółce. Wnosząc odpowiednią sprawę do sądu można skorzystać z upadłości osoby fizycznej. Warte zapamiętania jest także to, że wniosek takowy może złożyć zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciel.

Kto nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Z upadłości konsumenckiej nie może skorzystać:
– dłużnik będący akcjonariuszem odpowiadającym także za długi spółki,
– dłużnik, który w ciągu ostatnich 10 lat złożył już taki wniosek i została ona ogłoszona,
– dłużnik, który nie jest niewypłacalny,
– dłużnik, który naraził wierzyciela na stratę w toku postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.